Autor Tema: Vrijeme - brzina konstantna ili je promjenljiva?  (Posjeta: 19368 vremena)

Offline Observer

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški
    • Profil
Vrijeme - brzina konstantna ili je promjenljiva?
« u: 16 05 2010, 21:02:03 poslijepodne »
Evo jedno praktično pitanje za koje mi se čini da se aktualizira u zadnje vrijeme.
Nedavno sam susreo i popričao sa par ljudi koje nisam vidio dosta vremena i svi odreda su mi rekli kako im je zadnjih 5-6 godina prošlo jako brzo, toliko brzo da se nisu stigli ni okrenit.

I zaista, te riječi su i mene samog nagnale na razmišljanje i nekako mi se čini da su u pravu jer zadnjih par godina mi je protutnjalo jedno 3 puta brze nego što imam osjećaj da mi je tekao život prije.
Naravno radi se o subjektivnom osjećaju i svatko od nas ponaosob ima doživljaj o brzini proteka mjeseci i godina ali i meni i njima je osjećaj gotovo identičan.

Nakon toga sam malo pročačkao ostale forume i naišao na slične postove, dobar dio ljudi u svijetu se neobjašnjivo žali kako im vrijeme leti ko ludo i to pogotovo zadnjih 5-10 godina.
Znači ako mi sada izgleda kako mi je zadnjih 6 godina trajalo kao npr 2 godine iz perioda prije tog razdoblja što će onda biti u budućnosti, hoće li mi godine početi prolaziti ko mjeseci? Ne hvala, nebi volio makar se radi samo o subjektivnom dojmu i iako sat i kalendar barem tehnički uvijek se istom brzinom okreću  s-c-b

Offline Observer

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški
    • Profil
Odg: Vrijeme - brzina konstantna ili je promjenljiva?
« Odgovori #1 u: 16 05 2010, 21:54:33 poslijepodne »
Nadalje proučio sam neke materijale i formule koji se indirektno tiču nekih pojmova u pretkodnom članku.
Ako uzmemo u obzir Einsteinovu teroriju relativnosti kao i formule tamo navedene učinilo mi se da sam naišao na neke nepravilnosti.

Naišao sam na nekoliko kritika te teorije koje sam proučio i iako se ne smatram ni blizu kalibrom koji bi mogao dovoditi u pitanje Eisteina nekako mi se čini da kritičari Teorije ipak imaju neke argumente.
Evo jednog primjera kritike koji je na domaćem jeziku i tako razumniji našim ljudima pa slobodno ako stignete "bacite oko" na paralelni svemir.

Kao što se navodi u spomenutom linku koji prati Einstenove formule ako označimo vrijeme sa C, prostor ili dužinu sa d i vrijeme sa t onda brzina svjetlosti iznosi C=d/t ali kao što autor navodi brzina svjetlosti ne može prestići vrijeme.

Svjetlost se kreće brzinom od približno 300.000 km/sekundu a po Einsteinu ako se prijeđe brzina svjetlosti onda se putuje proz vrijeme što dovodi do jednostavne formule da je brzina svjetlosti JEDNAKA brzini vremena.

Evo citiraću jedan dio a kasnije pokušati shvatiti:
"Po Teoriji relativnosti pri velikim brzinama vrijeme dilatira tako da pri dosegu brzine svijetlosti to vrijeme više ne prolazi, a dužina se skrati na veličinu točke. Ako imamo jednu galaksiju koja je od nas udaljena 2 milijarde svjetlosnih godina, onda će svijetlosti trebati 2 milijarde godina da dođe do nas. Pošto za svijetlost vrijeme ne prolazi onda slijedi da će u jednom vremenskom momentu ta svijetlosnai zraka biti u svakoj točki istovremeno na tom svom putu od 2 milijarde godina, a čitav taj put bi bio u jednoj točki"

E sad to bi značilo da je svjetlost materija za koju vrijeme ne postoji i ne prolazi a ako je tako onda svjetlost nebi trebala biti ograničena vremenom i slijedi zaključak da bi trebala biti instantna bez obzira na daljinu a to znamo da nije točno jer joj ipak treba nesto vremena za prijeći određen put.

Sad bi postavio pitanje jeli moramo uopće povezivati vrijeme i svjetlost i odakle tvrdnje da objekti koji se kreću brze od svjetlosti (makar i mrvicu) se diraju u vrijeme i putuju u prošlost ili u budućnost kao što tvrdi Einstein.
A sad jedna hipoteza malo radikalna ali vidit ćete da mozda ima smisla.

Odakle nam informacija da svjetlost uvijek putuje istom brzinom bez obzira na gustoću materije kroz koju se kreće?
Je li moguće da van sunčevog sistema je sastav bilo vakuuma, tamne tvari ili nekog zraka takve gustoće da omogućava brže ili manje kretanje svjetlosti od "naših konstantnih" 300.000 km/sekundi.

A sad evo još jedna radikalnija hipoteza, da li vrijeme prolazi potpuno jednako u svim dijelovima naše galaksije ili možda postoje tzv. džepovi između sazviježđa koji ga ubrzavaju ili usporavaju a mi s obzirom na ogromne udaljenosti ne možemo to primjetiti?

Meni se jako često čini u posljednje vrijeme da ovi zemaljski "astronomi genijalci" su nekako previše pametni ili se tako prikazuju, svako malo iznose neke nove, dopunjene astro-teorije o svemiru za koje se kunu da su 100% točne i idu do toga da kao ZNAJU OD ČEGA SU SASTAVLJENE pojedine zvijezde sa drugog kraja galaksije a SVE podatke koje imaju dobili su isključivo i jedino na račun promatranja teleskopima sa zemlje ili sa Hubble-a.
Pratim ove strane satelitske dokumentarne programe i emisije na njima i pitam se kako oni uspijevaju zaraditi za život na prodaji tako nedokazanog materijala od raznih "slučajnih evolucija" pa do kompleksnih teorija o svemiru gdje nam tobože objasnjavaju u detalje što se dogadja na planetama čak iz drugih galaksija, ma lol  :plj:

Hebemu život pa do nedavno su tvrdili da na mjesecu koji nam je tu pred nosom kao nema vode dok napokon nisu poslali raketicu koja je napravila mali krater i iskopala rupu u kojoj su kažu pronašli vodu... voda na Mjesecu.
« Zadnja izmjena: 17 05 2010, 11:29:43 prijepodne od Observer »

Offline TV Kritičar

  • Senior Član
  • ****
  • Postova: 278
  • Spol: Muški
  • TV Kritika je dobra za ten
    • Profil
Odg: Vrijeme - brzina konstantna ili je promjenljiva?
« Odgovori #2 u: 17 05 2010, 15:21:44 poslijepodne »
Kao što se navodi u spomenutom linku koji prati Einstenove formule ako označimo vrijeme sa C, prostor ili dužinu sa d i vrijeme sa t onda brzina svjetlosti iznosi C=d/t ali kao što autor navodi brzina svjetlosti ne može prestići vrijeme.
Hvala ti na interesantnoj temi Observere. :kla:
Ova formula koju si naveo je općenita formula za brzinu a vrijedi i za svjetlost, jasno.
E sad to bi značilo da je svjetlost materija za koju vrijeme ne postoji i ne prolazi a ako je tako onda svjetlost nebi trebala biti ograničena vremenom i slijedi zaključak da bi trebala biti instantna bez obzira na daljinu a to znamo da nije točno jer joj ipak treba nesto vremena za prijeći određen put.
Treba joj nešto vremena ali ona ostaje konstantno u cijeloj duljini.
Općenito, ja ne bih sumnjao u to ako Einstein tako kaže. :kla:
Sad bi postavio pitanje jeli moramo uopće povezivati vrijeme i svjetlost i odakle tvrdnje da objekti koji se kreću brze od svjetlosti (makar i mrvicu) se diraju u vrijeme i putuju u prošlost ili u budućnost kao što tvrdi Einstein.
Kažem, za mene su Einsteinove teorije kao i sveto Pismo. -popipo-
Na koncu, ne znam jeste li čuli, no znansvenici najavljuju jako brzo i mogućnost putovanja kroz vrijeme. :plj:
Jako mi logično izgleda i objašnjenje da će biti moguće putovati kroz vrijeme (i to baš metodom istom ili sličnom onom koja se dogadja u postizanju brzine svjetlosti; da vrijeme 'stane') - ali samo u budućnost a ne u prošlost. :zapre:
To je logično, jer bi se u suprotnom otvarale mnogi drugi paradoxi, jer, kako kaže Shakespeare; What's done is done.
Tako jeste.  :g:fv: 
Svih ću vas iskritizirat'. Uh.

Offline Observer

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški
    • Profil
Odg: Vrijeme - brzina konstantna ili je promjenljiva?
« Odgovori #3 u: 17 05 2010, 16:25:22 poslijepodne »
Po nekim informacijama Amerikanci vec neko vrijeme imaju "stroj" za putovanje vremenom bilo naprijed bilo nazad a objekti koji "putuju" se ne moraju kretati brzinom svjetlosti da bi napravili skok.

Što se tiče Einsteina svima nam je jasno da je on bio jako pametan ali isto tako se kaže "tko radi taj i griješi" i on ma koliko pametan bio sigurno nije bio nepogriješiv.
Nemojmo zaboraviti da je živio početkom 20-tog stoljeća i da mu nisu bili dostupni mnogi izumi koji su se pojavili poslije njegove smrti.

Po meni možda nije dobar pristup ako kažemo za bilo što da je "sveto pismo" jer uvijek moramo ostaviti ono "ali" za slučaj da nesto ipak nije kao što se tvrdi.
Iz povijesti imamo bezbroj slicnih primjera gdje su određeni pametni pojedinci razvijali teorije koje su čak bile djelomično u pravu ali vremenom ih je čak i znanost dovela u pitanje.

Zato mislim da davanje bilo komu epitet "nepogriješivog" je ograničavanje samog sebe svojih dometa i spoznaja jer ma koliko dotični pojedinac bio pametniji od nas on je uvijek SAMO čovjek.
Da nekim slučajem i sam Einstein nije sumnjao u postojeće terorije iz njegovog vremena i da ih je prihvaćao "zdravo za gotovo" onda NIKAD nebi razvio svoje ideje i teorije i nadmašio postojeće.

U Starom i Srednjem vijeku je bilo masu genijalnih ljudi koji su proučavali svijet oko sebe i utemeljili odlične teorije ali vidimo da smo tijekom stoljeća većinu njihovih teorija (koje su bile "sveto pismo" u njihovo doba) izmijenili ili nadopunili što smo morali uraditi da bi ispravili neke nedostatke iako i nakon toga nitko ne sumnja u pamet i genijalnost tih ljudi koji su bili ispred svog vremena.

Teorija relativnosti iako je opće prihvaćena u svijetu ipak ima nekih nejasnoća i vidjeti se može i preko Google-a da se stalno javjaju ljudi koji neke detalje iz te goleme cjeline dovode u pitanje.
Zašto nebi bilo moguće da je Einstein u pravu kod 99997 detalja i pravila iz svojih teorija a da nije otpuno u pravu u slučaju ovih 3 i da njih treba doraditi i ispraviti?

Kod putovanja kroz vrijeme pomocu prekoračenja svjetlosne brzine zaboravljamo na jednu bitnu stvar, recimo da experimenta radi uzmemo u obzir da brzine preko svjetlosti zaustavljaju vrijeme (što je po meni jako upitno i nedokazano), kako objasniti Externo i Interno vrijeme?

Slijedi hipoteza:

Zamislimo da se par ljudi nalazi u nekoj super čvrstoj kapsuli koja uspije nekako doseći pa i prijeći brzinu svjetlosti.
Komora u kojoj se nalaze je npr 2x2, oni se u njoj onda mogu micati, razgovarati, razmišljati... da li za njih prolazi vrijeme u tom malom skućenom prostoru?

Netko će možda reći NE ali kako onda objasniti pokrete koji oni rade za koje im treba određeno "trajanje vremena" da mahnu rukom, da izgovore određenu rečenicu jedan drugome što bi značilo da iako se oni u toj nazovimo kugli kreću kroz vrijeme da ipak postoji i jedno novo interno vrijeme koje se odvija u toj kapsuli i to samo za njih, koje teče i da njihova tijela stare i dalje.
Kako objasniti 2 postojanja različitog vremena na istom prostoru odnosno pola metra razmaka van i unutra kapsule?

U biti cijeli naglasak Einsteinove teorije je na razlici u proteku vremena izmedju ljudi na Zemlji koji se kreću nekoliko desetaka tisuća km/sat (što predstavlja brzinu Zemlje kojom putujemo oko Sunda i kapsule-rakete koja dosegne i prijeđe brzinu svjetlosti.

Po njemu kad bi se ovi vratili na Zemlju, Zemljani bi ostarili više nego dva putnika iz letjelice međutim Einstein uspoređuje samo ta 2 vremena, vrijeme na Zemlji i vrijeme odnosno nedostatak vremena oko rakete ali zaboravlja da se nesto moralo dogadjati i unutar prostora gdje su smješteni ljudi, znači da imamo odnost TRI vrste trajanja vremena.

Ne znam za ostale ali meni i na prvi pogled je vidljivo da u Teoriji "nešto fali", što točno ne znam ali rupe postoje.
Evo čal i da je sve tako kako kaže Einstein i da se može zaustaviti vrijeme onima koji putuju preko 300.000km/sec dok bi vrijeme za nas na Zemlji i dalje teklo normalno onda se po tome kako kazeš moze ići samo u budućnost što samo po sebi vuče pitanje reciprociteta jer nebi bilo smisla da postoji samo jedan smjer.
To je ,evo jedne proste usporedbe, kao da znamo vodu samo prokuhat i pretvorit u paru ali da je ne znamo zalediti.

Mene osobno od svih stvari na ovom svijetu, svih mogućih i nemogućih misterija pojam vremena najviše fascinira i bez obzira što stalno pratim zaključke raznih grupa na internetu koje pokušavaju dokučiti vrijeme kao takvo pojam vremena mi je vrlo težak za shvatiti i predočiti, toliko rupa u informacijama tu postoji da opisat ne mogu.

Nedavno sam pokušao razraditi približno jednu teoriju koja je toliko radikalna i tolioko se razlikuje od one službeno-znanstvene da me je strah uopće i pisat o tome.

Kada nešto godinama proučavaš kad svim idejama daš jednaku početnu mogućnost da su prave, kad ih sve detaljno ispituješ i slušaš stotine različitih pobornika ove ili one, kad uložiš toliko truda i vremena i kad napokon uvidiš da je stvar toliko velika i kompleksna i da si svo to vrijeme spoznao samo dijelić, npr miljunti dio materije koju si istraživao onda shvatiš duboko u sebi veliku istinu da tek tada znaš da ništa ne znaš i tada i iz te perspektive ti se većina "znanstvenika" koji na temelju pretpostavki zasnivaju svoje teorije i kunu se u 100% točnost svojih podataka čine u najmanju ruku smiješni.
« Zadnja izmjena: 18 05 2010, 00:01:52 prijepodne od Observer »

Offline TV Kritičar

  • Senior Član
  • ****
  • Postova: 278
  • Spol: Muški
  • TV Kritika je dobra za ten
    • Profil
Odg: Vrijeme - brzina konstantna ili je promjenljiva?
« Odgovori #4 u: 18 05 2010, 20:40:04 poslijepodne »
Ja mislim da ipak Einstein nije bio taj koji je griješio, znaš li na koncu, Observeru neku njegovu pogrešku? :mis:
Ja se uglavnom i slažem sa tobom u mnogome, osim u najvažnijoj stavri a to je vračanje kroz vrijeme u prošlost
To jednostavno nije moguće :no: jer bi to bio ogroman vremenski paradox, mogao bi naprimjer - ubiti svog oca prije svog začeča.
Gdje si onda?  :s-lol:
Svih ću vas iskritizirat'. Uh.

Offline Mahatma Gandhi

  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
  • Spol: Muški
  • Velika Duša
    • Profil
Odg: Vrijeme - brzina konstantna ili je promjenljiva?
« Odgovori #5 u: 18 05 2010, 21:48:09 poslijepodne »
Hvala vam dragi kolege na interesantnoj temi... :kla:
Smatram da obojica pretjerujete: Observer odlazi previše u detalje i neke stvari na rubu... a TV kritičaru mogu reći da sumnjam da će uskoro biti bilo kakvog putovanja u prošlost ili budućnost. :-)
Svejedno, možemo barem putovati ovdje na Internetu.
A kad se sjetim... taj Einstein... nije imao niti titulu Mahatma. Isto je bio dobar. :-)
Ima jedna pjesma o meni: Mahatma

Offline Observer

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški
    • Profil
Odg: Vrijeme - brzina konstantna ili je promjenljiva?
« Odgovori #6 u: 18 05 2010, 23:05:41 poslijepodne »
Gdje si onda?  :s-lol:
Eeee onda me nema : s-c-b
Šalim se, istina je da u tom slučaju dolazi do vremenske petlje i postavljaju se hipoteze i uzročno-posljedične veze jer ako neku stvar uništimo u prošlosti da li ona od tada nestaje za naše trenutno vrijeme?
Razmišljanje je logično pod pretpostavkom da je vrijeme konstantno, nepromjenljivo, nedodirljivo i nezaustavljivo i da teče potpuno jednako svugdje u svemiru.

Ali da li je tako? Iz osobnog iskustva dakako ne možemo znati ali ako bi na njega mogli utjecati u jednom smjeru postavlja se pretpostavka da možemo i u drugom.
Stvari koje nam sada izgledaju nemoguće i nevjeroJatne (ups ubacio sam J u zatnji tren hehe) za 50 godina će možda biti moguće
Evo, prebacimo se načas u npr srednji vijek, u Engleskoj smo u doba Robina Hooda (ako ipak nije samo legenda) i pojavi se netko i kaže kako će uskoro letjeti avioni, postojati kompjuteri i mobiteli... bio bi u najmanju ruku ismijan a ni lomača nije daleko a jadničak samo je rekao istinu.
:vi:si:
Kako objasniti "Dupliciranje"?
Evo hipoteze, recimo da se "izmisli" putovanje ali samo u budućnost, i netko koga vlast odabere ode na put u jednom smjeru jer smo pretpostavili da se ne može vratiti, jel tako?

Dotićni "odabranik" ode 100 godina u budućnost i nastavi živit tamo sretno i zadovoljno do kraja života ali mi i dalje ovdje živimo u 21-om stoljeću.
U tom slučaju imamo 2 vremena, naše koje je sada i njegovo koje je za 100 godina, i ta 2 vremena putuju paralelno po crti prema naprijed.
Zaključak se nameće sam, imamo tada duplicirani svijet sa istim kućama, cestama, spomenicima, morima, stablima a razlika je samo u starosti istih u iznosu od 100 godina (moze i manje, ako je 10 godina biti će ista i ekipa samo će jedni biti malo stariji).

Ako prihvatimo pojam "Duplikacije" onda otvaramo nešto slično pojmu dimenzija što prosjećan čovjek jako teško može predočiti i mnoge će zabolit glava ako budu duže mislili o tome.

Duplikacija bi značila da se "pomakom u vremenu" (plus ili minus) otvara jedno novo vrijeme i jedan cijeli novi svijet koji ne mora imati uzročno-posljedične veze sa ovim našim i ako nam se tamo roditelji npr ne upoznaju onda to ne utječe na nas ovdje jer je to samo neko drugo preslikano vrijeme koje od tada teče neovisno od ovog našeg.
Vrlo radikalna teorija i priznajem i sam da ima puno rupa koje tek čekaju odgovore.

Pojam "Duplikacije" nebi bio moguć samo u slučaju kad bi osoba koja ide u budućnost bila "zaledjena" u prostoru i vremenu dok obavlja transfer, u toj situaciji bi ona samo "spavala" dok bi se život na Zemlji odvijao normalno i kad se osoba "probudi" za 100 godina našla bi naše potomke oko sebe.

To bi bio klasičan primjer "zaustavljanja vremena" što bi značilo mogućnost i početak manipulacije vremenom jer ako znamo kako nešto zaustaviti onda nebi dugo prošlo dok se ne pronađe način kako usporiti ili ubrzati i eto, recimo usporimo nekome vrijeme na pola, 50% dok za Zemlju vrijeme ide i dalje na 100%.
Zanima li Vas rezultat?
Ovaj je išao u prošlost u odnosu na ostatak Zemlje jer je za njega vrijeme duplo sporije prolazilo nego za nas. I eto opet paradoxa.

Paradoxi postoje i uvijek su postojali ali za sada nisu veliki i opasni po našu civilizaciju... inače tzv znanstvena zajednica stalno otkriva nove paradoxe, tu i tamo se piše o tome na netu kao što se piše i o malim greškama u Einsteinovim teorijama samo treba naći i prepoznati, sve nam je servirano ali 99% ljudi od stabla ne vidi šumu.

U javnosti se to naravno ne govori, zašto? Odgovor se nameće sam.
Centri moći u svijetu to neće tako lako obznaniti i možda su i u pravu jer sve škole fakulteti i znanstvene ustanove rade po tom imnogi radovi su napravljeni.

Ljudi na pozicijama kazu: ma tko će sad to sve ispravljati, koliko je to novaca, ma ajmo lijepo u svrhu općeg dobra i novca našeg svagdašnjega sve prikriti a neka se naša djeca bave sa ispravkama, hebeš znanost, novac je jedino bitan a njega ću radije potrositi na ljubavnice, jahte i lagodan život, dajte hrane, sexa i putovanja a poslije nas kako se kaže može biti i potop :s-lol:

Ja recimo gledam na vrijeme kao na vjetar na materiju koja prolazi uz nas i kroz nas i daje nam efekt trajanja i starenja.
Istina je, eto priznajem pa mi se možda pola oprosti da sam išao previše u detalje i da vas mnoge boli glava kad čitate i zamišljate slijed dogadjaja u hipotezama i pretpostavkama koje navodim.
Evo popravit ću se, biti ću manje detaljan jer izgleda na ovom forumu prosjećni korisnici su većinom zainteresirani i žele se baviti "lakšim" temama.
 :git:     :piv:       :s:i:
« Zadnja izmjena: 18 05 2010, 23:30:10 poslijepodne od Observer »

Offline Observer

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški
    • Profil
Odg: Vrijeme - brzina konstantna ili je promjenljiva?
« Odgovori #7 u: 18 05 2010, 23:10:24 poslijepodne »
P-S. Dozvolite da primjetim da smo u stvari preskočili glavno pitanje u topicu i njegov prvi dio i nekako zastranili u moru formula, Einstenovih i inih teorija.

A glavno pitanje sa početka topica je glasilo otprilike ovako:
Dali imate nekako osjećaj da nam vrijeme oko nas prolazi brze nego ikada prije, da zadnjih 5-6 godine lete ko "iz topa"?

Offline TV Kritičar

  • Senior Član
  • ****
  • Postova: 278
  • Spol: Muški
  • TV Kritika je dobra za ten
    • Profil
Odg: Vrijeme - brzina konstantna ili je promjenljiva?
« Odgovori #8 u: 19 05 2010, 13:24:04 poslijepodne »
U tom slučaju imamo 2 vremena, naše koje je sada i njegovo koje je za 100 godina, i ta 2 vremena putuju paralelno po crti prema naprijed.
Nije nužno da bude tako. Naravno, nas obojica možemo samo govoriti kako mi mislimo da bi to izgledalo, sve je još u sferi imaginarnog i nerealnog. za sada.
Po meni, dva vremena ne bi postojala istovremeno, nego svaki u svom vremenu, jasno. Tako nestaje taj vremenski paradox, a ostaje samo pitanje kako postići taj prelazak u novu vremensku dimenziju? :mis:
To može biti ili na i ovdje spominjani način postizavanja brzine svjetlosti, ili na neku drugi način, svejedno. Cilj opravdava sredstvo.  :-)
Meni ovo što govorim izgleda jasno i bez ikakvih paradoxa ili dilema...
A glavno pitanje sa početka topica je glasilo otprilike ovako:
Dali imate nekako osjećaj da nam vrijeme oko nas prolazi brze nego ikada prije, da zadnjih 5-6 godine lete ko "iz topa"?
To "pitanje" ne smatram niti blizu nivoa ovoga o čemu pričamo... Naravno da mi se to ne čini tako, vrijeme je neumitno, a to da ti teže prođu mlađe godine od zrelijih, to je stara i poznata stvar...  pa-g
Svih ću vas iskritizirat'. Uh.

Offline Observer

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški
    • Profil
Odg: Vrijeme - brzina konstantna ili je promjenljiva?
« Odgovori #9 u: 19 05 2010, 14:48:43 poslijepodne »
Slažem se, mi ovdje možemo samo pretpostavljati kako bi nešto što još nije istraženo trebalo izgledati i po kakvim zakonima će funkcionirati.
Razlika je u pristupima, ti se strogo držiš znanosti, knjiga i onog što je potvrđeno od nadležnih institucija dok ja, kako je Mahatma rekao, često zakoračim van službene znanosti jer smatram da javnosti nije baš sve rečeno i da centri moći manipuliraju svijetom više nego što je prosjećni čovjek toga svjestan.

Po meni, dva vremena ne bi postojala istovremeno, nego svaki u svom vremenu
Hmm pa naveo sam primjer 2 gdje ako već brzina svjetlosti ili neka druga metoda može zaustaviti protek vremena onda za nas na Zemjli vrijeme ide a za "brzinske" ljude ne i zar nije zaključak da oni idu u prošlost?
Glavna razlika je u percepciji, ja pokušavam ne biti uvijek u granicama službene znanosti, oni koji "rade" u okvirima znanosti vrlo teško ili nikako mogu početi razmišljati van toga a ako se to i dogodi onda to mora biti potaknuto iznutra svake individue ponaosob
:piv:

Da, prvi post u topicu nema puno veze sa drugim, naišao sam na temu "vremena" pa umjesto da radim novi topic samo sam se nadovezao na već postojeći, greškom vidim sada :-)
Trajanje dana, mjeseci i godina su stvar subjektivnog doživljaja a meni i nekima sa kojima sam pričao se učinilo kao da se vrijeme ubrzava ovih zadnjih par godina (što i ne mora biti tako) i zanimalo me samo dali se i Vama to čini.
« Zadnja izmjena: 19 05 2010, 15:06:08 poslijepodne od Observer »

Offline TV Kritičar

  • Senior Član
  • ****
  • Postova: 278
  • Spol: Muški
  • TV Kritika je dobra za ten
    • Profil
Odg: Vrijeme - brzina konstantna ili je promjenljiva?
« Odgovori #10 u: 19 05 2010, 18:59:28 poslijepodne »
...ako već brzina svjetlosti ili neka druga metoda može zaustaviti protek vremena onda za nas na Zemjli vrijeme ide a za "brzinske" ljude ne i zar nije zaključak da oni idu u prošlost?
To nikako nije točno ni logično. U prošlost ne ide nitko. Jedino za nekoga vrijeme prolazi brže, a za nekoga sporije ali svi idu u budućnost, naravno. Recimo, tako će ovi koji su u normalnom toku vremena ostariti 10 godina a ovi drugi mjesec dana, ili pola sata (aproximativno). I tako brača blizanci bi postali stariji i mladji brat.  :-) Ali, u prošlost ne ide nitko.
...a meni i nekima sa kojima sam pričao se učinilo kao da se vrijeme ubrzava ovih zadnjih par godina (što i ne mora biti tako) i zanimalo me samo dali se i Vama to čini.
To se tebi, kako i sam kažeš; samo učinilo. :-)
Svih ću vas iskritizirat'. Uh.

Offline Mahatma Gandhi

  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
  • Spol: Muški
  • Velika Duša
    • Profil
Odg: Vrijeme - brzina konstantna ili je promjenljiva?
« Odgovori #11 u: 19 05 2010, 20:08:37 poslijepodne »
To nikako nije točno ni logično. U prošlost ne ide nitko. Jedino za nekoga vrijeme prolazi brže, a za nekoga sporije ali svi idu u budućnost, naravno.
Apsolutno se slažem sa ovim. pa-g
Observer je malo produžio i povećao razmišljanje o problemu, i on dobro govori mada se ne slažem s njim u ovom, osnovnom dijelu problema. :no:
Ima jedna pjesma o meni: Mahatma

Offline Observer

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški
    • Profil
Odg: Vrijeme - brzina konstantna ili je promjenljiva?
« Odgovori #12 u: 19 05 2010, 23:17:57 poslijepodne »
U prošlost ne ide nitko. Jedino za nekoga vrijeme prolazi brže, a za nekoga sporije ali svi idu u budućnost, naravno. Recimo, tako će ovi koji su u normalnom toku vremena ostariti 10 godina a ovi drugi mjesec dana, ili pola sata (aproximativno). I tako brača blizanci bi postali stariji i mladji brat.
Ali zar mislite da ako za nekoga vrijeme prolazi duplo sporije nego za okolinu da bi oni oboje mogli živjeti i stajati jedno pored drugoga?
Nije naglasak na brzini starenja nego na proteku vremena i na brzini kretanja materije.

Primjer:
Evo napravi se neka super komora za usporavanje vremena, u njoj je par ljudi sa namirnicama kisikom itd, i na prozorima je staklo za promatranje.
Netko se baci sa nebodera i brzina pada mu je oko 100 km/sat, ljudi u našem vremenu to vide realno ali za one kojima je vrijeme usporeno upola ili više vide objekt kako pada upola manjom brzinom ili točno onoliko koliko je za njih vrijeme usporeno.

Sve pokrete ljudi oko komore oni bi trebali vidit upola sporije i zar mislite da bi oni mogli biti prisutni jedan pored drugih u istom vremenu?
Ne razumijem kako ne uspjevate shvatiti.  :ne-z:

Ma nema veze, nema smisla da pokušavamo objasniti i dokazati naše teorije jer ionako samo pretpostavljamo što bi bilo kad bi bilo a razlike u početnim stajalistima su prevelike barem kad se radi o ovoj temi.
Valjda ćemo doživjeti realizaciju nečeg sličnog ili se možda otkriju neki tajni projekti amerikanaca pa možda netko od nas bude u pravu.
Ipak drago mi je da ste sudjelovali makar nam se stajališta razlikovala, vas dvoje ste dokazali da imate svoj stav i petlju dok ostatak foruma šuti svo vrijeme. Svaka čast!
 :tamo:lol:
« Zadnja izmjena: 20 05 2010, 15:58:49 poslijepodne od Observer »

Offline TV Kritičar

  • Senior Član
  • ****
  • Postova: 278
  • Spol: Muški
  • TV Kritika je dobra za ten
    • Profil
Odg: Vrijeme - brzina konstantna ili je promjenljiva?
« Odgovori #13 u: 20 05 2010, 18:58:39 poslijepodne »
Ali zar mislite da ako za nekoga vrijeme prolazi duplo sporije nego za okolinu da bi oni oboje mogli živjeti i stajati jedno pored drugoga?
Ali, pa nitko niti ne govori da bi te dvije osobe stale jedna pored druge, ne ne, odakle ti to? :mis:
Dapače, ne bi nikako, naravno, bile u istom prostoru. Pogotovo ako bi se jedna od njih kretala brzinom svjetlosti :gl:d: kako si mogao to pomiješati.

Valjda ćemo doživjeti realizaciju nečeg sličnog ili se možda otkriju neki tajni projekti amerikanaca pa možda netko od nas bude u pravu.
Nadam se i ja.
Jako se nadam. pa-g Observeru, primijetio sam tvoj Blog ovdje, na Bačvicama. No, o sasvim drugim temama? :mis:
Jedino se spominje Propast Svijeta, ali i to je nešto skroz drugačije od ovog o čemu pričamo. Ili možda nije? -popipo-
« Zadnja izmjena: 20 05 2010, 19:00:54 poslijepodne od TV Kritičar »
Svih ću vas iskritizirat'. Uh.

Offline Observer

  • Mlađi član
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški
    • Profil
Odg: Vrijeme - brzina konstantna ili je promjenljiva?
« Odgovori #14 u: 20 05 2010, 21:26:40 poslijepodne »
ne bi nikako, naravno, bile u istom prostoru. Pogotovo ako bi se jedna od njih kretala brzinom svjetlosti :gl:d: kako si mogao to pomiješati.
Ne mislim da će brzina svijetlosti biti uvjet za kretanje kroz vrijeme, nikad nisam ni mislio i ovaj se topic i razvio oko mojih sumnji u Einstenovu ideju kako brzina svjetlosti ima veze sa vremenom. Ako to i izmisle uređaj mislim bi trebao biti stacionaran.

Blog nije samo moj, ja samo tamo napišem pokoju temu i uz nju uvijek bude ime autora:)
Nemam veze sa kategorijom Propast svijeta. :vr_t:s:

Bavim se kompjuterima i tenisom a u slobodno vrijeme proučavam "stvari sa ruba" koje me jako zanimaju i tu često dozvoljavam mogućnost prelaska preko granica znanosti, znanost je postala kao religija, okovi i ograničavanje, svijet je pun strari sa one strane realnosti ali one se zataškavaju da prosječan Kritičarski čovjek ne može doći do prave informacije, dođu samo pojedinci koji se oslobode ograničenja i doznaju svakakve stvari ali one nisu za ovaj forum.

---------------------------------------------------------------
Evo jedan zanimljiv članak za Vas koji se krećete i shvaćate samo u granicama znanosti: Stephen Hawking otkrio kako putovati kroz vrijeme
---------------------------------------------------------------

Žao mi je da nas nema više i na forumu i na Blogu, tamo sam dosta pisao o kompjuterima i tenisu ali nitko sa foruma ni da se javi, ne mogu vjerovat koliko je ljudima teško pisat o bilo kakvim ozbiljnijim stvarima koje se ne svode samo na "kruha, cukra i igara".
s-c-b

P.S. za koji dan počinje drugi ovogodišnji Grand Slam u Parizu, Roland Garros.
Kako sam već predložia na Blogu tija bi o tome pisat na forumu po mogućnosti svaki dan o dnevnim zbivanjima i prognozama ali vremenski to ne mogu sve sam pokrit a uostalom bez sudjelovanja drugih koji bi tu i tamo bacili koji reply na postove foruma ne znam dokle bi imao snage najavljivati i objašnjavati mečeve.
Ali eto imamo još par dana pa se možda jave zainteresirani...
 :hv:l
« Zadnja izmjena: 21 05 2010, 22:11:52 poslijepodne od Observer »